державний професійно-технічний навчальний заклад
Херсонський професійний ліцей зв’язку та поліграфії

Пожежна безпека

Пожежна безпека є надзвичайно важливою складовою нашого повсякденного життя. Забезпечення безпеки вдома, на роботі, в освітньому закладі стає особливо актуальним. Важливо бути обізнаним з основними принципами пожежної безпеки та вживати необхідні заходи для захисту від пожеж.

Пожежна безпека!

У разі виникнення пожежі (ознак горіння) кожний громадянин зобов'язаний:
- негайно повідомити про це по телефону 101 пожежну охорону;
- вжити заходів щодо евакуації людей, гасіння пожежі та збереження матеріальних цінностей;
- повідомити про неї керівника чи відповідну компетентну посадову особу та (або) чергового по об'єкту;
- у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо).

Пожежа була і є найнебезпечнішим стихійним лихом. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. Хотілося б звернути вашу увагу на банальні, але водночас необхідні знання правил пожежної безпеки. Бо як відомо найкращий спосіб захиститися від пожежі – не спричинити її.

Пожежна безпека в побуті та громадських місцях

Як зазначає наука, пожежа - це неконтрольоване горіння, що розповсюджується у часі і просторі та створює загрозу життю і здоров'ю людей, навколишньому середовищу, призводить до матеріальних збитків. Ключовим у даному визначенні є словосполучення «неконтрольоване горіння».

Слід зазначити, що пожеж безпечних не буває: якщо вони і не створюють прямої загрози життю та здоров'ю людини, то завдають чи призводять до значних матеріальних втрат. Коли людина перебуває у зоні впливу пожежі, то вона може потрапити під дію наступних небезпечних та шкідливих факторів:

  • токсичні продукти згорання;
  • вогонь;
  • підвищена температура середовища;
  • дим;
  • недостатність кисню;
  • руйнування будівельних конструкцій;
  • вибухи, витікання небезпечних речовин, що відбуваються внаслідок пожежі.

Метою пожежної безпеки як в громадських місцях, так і в побуті є попередження виникнення пожежі, а у випадку виникнення пожежі – обмеження її розповсюдження, своєчасне виявлення, гасіння, захист людей і матеріальних цінностей.

Для співробітників та відвідувачів громадських місць дуже важливим є виконання елементарних правил пожежної безпеки. Адже безвідповідальне ставлення до таких, здавалося б, дрібниць, як кинутий недопалок чи залишений без нагляду електрообігрівач, може спричинити пожежу. Часто займання відбувається через неправильне зберігання в приміщенні легкозаймистих речовин, спалах електропроводки через перевантаження електромережі, неакуратне поводження з вогнем у місцях приготування їжі.

Досвід показує, що у житловому секторі пожежі виникають значно частіше, ніж у громадських або виробничих будівлях, тому що населення часто порушує правила, не приділяючи їм належної уваги, або просто тому, що не знає їх. Аналіз причин пожеж показує, що винуватцями більшості з них є самі мешканці, які зневажають елементарними правилами пожежної безпеки: необережно поводяться з вогнем під час паління, користування приладами освітлення з відкритим полум'ям (гасовими лампами, ліхтарями, свічками, факелами тощо), що особливо небезпечне для горищ, коридорів (сіней), комор і різних господарських будівель.

Значну кількість пожеж у житловому секторі складають пожежі від побутових газових приладів. Основною причиною цих пожеж є витікання газу внаслідок порушення герметичності трубопроводів, з'єднувальних вузлів або через пальники газових плит. Саме тому у разі появи запаху газу у приміщенні не можна запалювати сірники, запальнички, вмикати і вимикати електричні вимикачі, входити у приміщення з відкритим вогнем або з цигаркою - все це може призвести до вибуху газу.

Небезпечним місцем у помешканні є кухня. У кухні зосереджені як відкрите полум’я (газова плита), так і високотемпературні прилади (духова шафа, мікрохвильова піч, електрочайник, тостер). Продукти, залишені без нагляду на плиті чи в печі та тліючі матеріали, необережно кинуті у відро для сміття, - найпоширеніші "винуватці" пожеж на кухнях. Полум'я від газової плити здатне запалити будь-які горючі матеріали. Конфорки електричної плити після її вимикання залишаються гарячими набагато довше, ніж газової; тож залишений над плитою рушник або інший горючий предмет може зайнятися навіть через певний час.

Правила поведінки у разі пожежі

Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше – не панікувати! Про подію необхідно негайно повідомити оперативно-рятувальну службу за номером «101» – чітко назвати адресу і місце виникнення пожежі, повідомити сусідів.

Якщо є можливість, то спробувати загасити вогонь підручними засобами:

  • невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху);
  • не виймати з полум’я предмети, що горять, – це сприяє поширенню пожежі;
  • гасити вогонь (водою або піском) від краю до центру;
  • при гасінні пожежі намагатися не відчиняти вікна і двері – доступ повітря підсилить вогонь.

Якщо погасити пожежу до прибуття оперативно-рятувальної служби неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або драбини, встановлені на балконах висотних будинків для евакуації на випадок пожежі.

Залишати приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим прямує вгору; не спускатися ліфтом; за можливості змочити тканину, прикрити нею ніс і рот; під час переходів через задимлені ділянки затримувати дихання.

Поширенню пожежі у житловому будинку найбільше сприяють вентиляційні канали, відчинені вікна, двері і люки на горище, через які надходить свіже повітря. Ось чому, починаючи гасіння пожежі, не слід розбивати скло у вікнах приміщення, що горить (якщо тільки це не викликане необхідністю проведення рятування людей) і залишати відчиненими двері в коридор та до інших приміщень, а тим більше – на вулицю.

Дії персоналу під час виникнення пожежі
Інструкція про заходи пожежної безпеки