державний професійно-технічний навчальний заклад
Херсонський професійний ліцей зв’язку та поліграфії

Протидія булінгу

Булінг в освітньому середовищі – це проблема, яка має серйозний вплив на розвиток дітей та їхній психоемоційний стан. Наслідки булінгу можуть бути відчутними протягом усього життя людини, тому важливо вчасно і правильно реагувати на ситуації, де є ознаки цькування дітей.

Протидія булінгу

Що таке булінг?

Булінг – це агресивна поведінка, спрямована на приниження, залякування або завдання психологічної чи фізичної шкоди іншій людині, найчастіше в умовах, коли агресор має перевагу в силі чи статусі. Метою булінгу є домінування над іншою людиною та спричинення почуття страху або неповноцінності. Це явище може проявлятися в різних формах, зокрема через словесні образи, фізичне насильство, соціальну ізоляцію, поширення чуток та кібербулінг.

ЮНІСЕФ визначає булінг (від анг. to bull – переслідувати) як небажану агресивну поведінку дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною чи групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили.

Основні характеристики булінгу:

  • повторюваність (систематичність);
  • дисбаланс сил (є кривдник і є потерпілий);
  • дії або бездіяльність, які шкодять одній зі сторін.

Як реагувати на булінг?

Булінг – це проблема всього навчального закладу, а не тільки окремих здобувачів освіти, тому всі батьки та діти мають бути ознайомлені з інформаційними матеріалами щодо основних понять про булінг та способи реагування на нього, а також особливо важливо працювати з дітьми та пояснювати у зрозумілій формі, чому булінгу не місце в освітньому середовищі.

Першими, хто може і має реагувати на прояви булінгу, це адміністративний, педагогічний та технічний персонал освітнього закладу, а батьки – це союзники, щоб допомогти «достукатися» до дитини та разом допомогти розвʼязати конфліктну ситуацію.

Інформаційні матеріали з теми булінгу